7. Skadiaľ sa v nás berie toľký hnev a nenávisť?

Autor: Mária Diamantová | 1.3.2017 o 14:49 | (upravené 22.5.2017 o 14:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

Z nepohody. Rastie zrýchľovaním vonkajšieho sveta – pribúdaním technických vymožeností doby, v ktorej sme sa ocitli. Technickým zdokonaľovaním sa meníme na prívesok umelej – počítačovej inteligencie.

 Vonkajším životom sa vzďaľujeme od svojej ľudskej prirodzenosti – nemáme čas a často ani chuť zaoberať sa ňou. Chceme byť navonok úspešní, prispôsobení okolnostiam čo najdokonalejšie, ale čím viac sa nám to darí, tým sme od nich závislejší a často aj nešťastnejší.

Frustrácia a nepohoda je pre túto dobu príznačná – je to jej trend, z ktorého sa rodí hnev. Rastie potreba “súdiť“, nenávidieť. Nami obohatené zlo sa vracia – nabaľuje sa ako lavína padajúca na všetkých. Akoby sa naša civilizácia točila okolo toho istého problému, len čoraz rýchlejšie, v čoraz väčšej nepohode z rastúceho tempa udalostí a konfliktných situácií.

Existuje len jediné riešenie, ktoré poznávame už dvetisíc rokov: “Nesúď, aby si nebol súdený.“ Autorovi tohto stručne a jasne vysloveného pokynu veríme, všetci sme presvedčení o jeho pravde, ale v praktickom živote sa to prejaví len ak nad pýchou nášho biologického druhu /Homo sapiensa/ víťazí pokora, čo býva výnimkou, potvrdzujúcou opačné pravidlo.

Pýcha myslenia /racionalizmus/

je tragickou, ak nie osudovou chybou Homo sapiensa – chybou s tragickým dopadom na celé dejiny. Bráni mu prijať svoje omyly, lebo s nimi by sme sa nemohli vyvyšovať a cítiť sa dokonalí.

 S ľudskosťou je to naopak, nepotrebuje sa vyvyšovať – potrebuje svoje omyly prijať a ich poznávaním rásť - byť vždy ďalej.

Čo myslenie nevyrieši odsudzovaním a násilím, vyrieši ľudskosť svojim pokračovaním – Pochopením. Tak, ako je to opísané v biblickom, ľudsky neohraničenom príbehu hriešnej Magdalény.

Keď Ježiš povedal: “Nech prvý hodí kameňom, kto je bez viny“, všetci ho pochopili. Preto kamene viac nehádzali. Vtedy nie, ale teraz je to naopak. Padajú zo všetkých strán – odsudzujeme všetkými možnými spôsobmi, takmer bez prestania. Máme odsudzovanie politické, nacionalistické, rasistické, náboženské aj moralizátorské, pri ktorom, žiaľ, zostaneme stáť, neschopní posunúť sa k riešeniu konfliktov, ktorých takto iba pribúda. Ako keby sme sa mali už definitívne pohlušiť. Teraz sa to bude dať, lebo sme vytvorili techniku, ktorá to umožňuje – ide proti nám.

Nezastaví sa, nemôže – je to...Golem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

SVET

Menila sex za politický vplyv. V mladej Ruske vidia agentku

Maria Butinová sa zblížila s republikánmi, aby mohla mať viac vplyvu.


Už ste čítali?