7. Skadiaľ sa v nás berie toľký hnev a nenávisť?

Autor: Mária Diamantová | 1.3.2017 o 14:49 | (upravené 22.5.2017 o 14:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  37x

Z nepohody. Rastie zrýchľovaním vonkajšieho sveta – pribúdaním technických vymožeností doby, v ktorej sme sa ocitli. Technickým zdokonaľovaním sa meníme na prívesok umelej – počítačovej inteligencie.

 Vonkajším životom sa vzďaľujeme od svojej ľudskej prirodzenosti – nemáme čas a často ani chuť zaoberať sa ňou. Chceme byť navonok úspešní, prispôsobení okolnostiam čo najdokonalejšie, ale čím viac sa nám to darí, tým sme od nich závislejší a často aj nešťastnejší.

Frustrácia a nepohoda je pre túto dobu príznačná – je to jej trend, z ktorého sa rodí hnev. Rastie potreba “súdiť“, nenávidieť. Nami obohatené zlo sa vracia – nabaľuje sa ako lavína padajúca na všetkých. Akoby sa naša civilizácia točila okolo toho istého problému, len čoraz rýchlejšie, v čoraz väčšej nepohode z rastúceho tempa udalostí a konfliktných situácií.

Existuje len jediné riešenie, ktoré poznávame už dvetisíc rokov: “Nesúď, aby si nebol súdený.“ Autorovi tohto stručne a jasne vysloveného pokynu veríme, všetci sme presvedčení o jeho pravde, ale v praktickom živote sa to prejaví len ak nad pýchou nášho biologického druhu /Homo sapiensa/ víťazí pokora, čo býva výnimkou, potvrdzujúcou opačné pravidlo.

Pýcha myslenia /racionalizmus/

je tragickou, ak nie osudovou chybou Homo sapiensa – chybou s tragickým dopadom na celé dejiny. Bráni mu prijať svoje omyly, lebo s nimi by sme sa nemohli vyvyšovať a cítiť sa dokonalí.

 S ľudskosťou je to naopak, nepotrebuje sa vyvyšovať – potrebuje svoje omyly prijať a ich poznávaním rásť - byť vždy ďalej.

Čo myslenie nevyrieši odsudzovaním a násilím, vyrieši ľudskosť svojim pokračovaním – Pochopením. Tak, ako je to opísané v biblickom, ľudsky neohraničenom príbehu hriešnej Magdalény.

Keď Ježiš povedal: “Nech prvý hodí kameňom, kto je bez viny“, všetci ho pochopili. Preto kamene viac nehádzali. Vtedy nie, ale teraz je to naopak. Padajú zo všetkých strán – odsudzujeme všetkými možnými spôsobmi, takmer bez prestania. Máme odsudzovanie politické, nacionalistické, rasistické, náboženské aj moralizátorské, pri ktorom, žiaľ, zostaneme stáť, neschopní posunúť sa k riešeniu konfliktov, ktorých takto iba pribúda. Ako keby sme sa mali už definitívne pohlušiť. Teraz sa to bude dať, lebo sme vytvorili techniku, ktorá to umožňuje – ide proti nám.

Nezastaví sa, nemôže – je to...Golem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?