8. Golem

Autor: Mária Diamantová | 10.3.2017 o 11:03 | (upravené 20.3.2017 o 14:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  35x

V detstve som sa pýtala, či Golem bol, alebo nebol a nik mi nevedel odpovedať, i keď rozum vraví každému, že nebol. Legenda o ňom bola sfilmovaná a ten film som videla.

Jeho hlinená, veľmi obyčajná podoba ma trochu sklamala, ale ten príbeh ma fascinuje dodnes. Dá sa len tak z ničoho nič vymyslieť?! Neverím. Myslím, že musel existovať rabín menom Löw  a niekto, kto o jeho živote rozmýšľal, lebo pre všetkých jeho veriacich bol záhadou. Rabíni bývajú ženatí, aby sa nemuseli venovať domácnosti, iba náboženským otázkam, ale tento rabín určite ženatý nebol a nemal nikoho, kto by mu s domácnosťou pomáhal – akoby sa o domácnosť vôbec nemusel starať; nikdy o nej nehovoril. Túto záhadu si jeho veriaci potrebovali vysvetliť a pretože Löw mal chýr múdreho rabína, mohol prísť niekto s predstavou, že si urobil z hliny pomocníka, Golema. Ústnym podaním sa doplnila na myšlienkovo bohatú mysticky pôsobiacu legendu.
Mystickou je samotná predstava Golema. Nie je to obyčajný, napríklad kovový robot. Je z toho istého materiálu, ako biblický Adam – z hliny. Z najobyčajnejšieho materiálu, ktorý je spätý s najneobyčajnejším aktom stvorenia živých organizmov, konkrétne človeka. Keby bol z iného materiálu, bol by jeho príbeh nanajvýš krátkou rozprávkou.Neobyčajným ho robí tento neobyčajný kontrast, sila zážitku. Nie je vo vnímaní samotnej hliny, ale jej spojenia s tým, čo jej, ani žiadnej inej hmote nie je vlastné – čo do nej bolo vložené, aby mohla fungovať čo najsamostatnejšie /ako telo, alebo stroj/.

Legenda o Golemovi...

vznikla v pražskom židovskom prostredí na začiatku 17. storočia. Hovorí o umelom človekovi z hliny, ktorý mal byť a aj bol pomocníkom rabiho Löwa, ale nakoniec sa obrátil proti nemu a on sa ho musel zriecť, vybrať z neho tajomstvo slova, “šém“, ktorý do neho vložil. Tak sa Golem stal tým, čím bol pôvodne – obyčajnou hlinou.

Niekde sa stala chyba, alebo sa všetko stalo tak, ako sa malo stať; ale kvôli čomu? Kvôli čomu má vzniknúť dielo, ktorého sa treba vzdať?! Kvôli čomu, ak nie kvôli nášmu hrôzostrašne pôsobiacemu rozumu.

Myšlienka o Golemovi  je pravdivá  - varuje nás pred skutočným Golemom, novodobým dielom nášho rozumu, ktorý nepozná mieru. Kedy mu založíme uzdu, aby rešpektoval možnosti ľudského citu – bytostné potreby človeka?

“Byť, či nebyť?“

-pýta sa Hamlet, život v nás.  Keby sa prestal bol by to jeho koniec.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?