10. „ A bolo svetlo “, ako sa píše v Biblii

Autor: Mária Diamantová | 21.3.2017 o 14:24 | (upravené 31.3.2017 o 12:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  56x

Ale predtým – hrozná tma a zima v priepasti samoty, ktorú som zažila až do dna, kde utrpenie končí a je už len Ticho. Neobyčajné, lebo sa ozvalo – nebola som sama.

Hlas mi diktoval slová, po ktorých som ako po rebríku vychádzala hore, za tenkým lúčom svetla, prenikajúcim dolu, cez otvor, ktorý som nevidela. V tom duševnom rozpoložení , a cestou z cintorína, som si ľahla na lavičku, ako na posteľ, lebo bola z dreva a bez operadla – pohodlná. Dookola bola tráva, stromy, slnečno a ticho, nič nás nerušilo. Ľudia boli kdesi veľmi ďaleko a ja som mohla zažiť to, o čom sa píše v Biblii – zrod svetla. Studená tma zmizla – zrazu bolo slnko nielen na oblohe, ale aj vo mne a nie iba vo mne, ale všade, v každom lístku, v každej bobuľke najbližšieho stromu a myšlienka, že svieti na všetko  a na všetkých rovnako ma svojou krásou uchvátila, bola spúšťačom môjho znovuzrodenia – spojila ma so zdrojom života, z ktorého je radosť, šťastie každého živočícha, vrátane človeka. Chcelo sa mi maľovať, ale so štetcom a farbami už neviem narábať. A keby som aj vedela, na obraze by nebolo to, čo môže byť v slovách. Tá radosť duše a tela, ktorú si uvedomujem – je svedectvom živočíšnej, nie iba duchovnej príslušnosti Homo sapiens, ktorú tak rád zdôrazňuje. Na rozdiel od hrdých príslušníkov nášho biologického druhu , si príslušnosť k živočíchom veľmi cením, skláňam sa pred ňou. Imponuje mi nevinná krása mojich blížnych z raja, ktorá je bez technickej vynaliezavosti aj bez akéhokoľvek odpadu  z vymýšľania nepotrebných vecí.  Pred takým darom „ klobúk dolu “ – klaniam sa Ti opička, medveď , slon, či iné dieťa našej matky Zeme a odpusť, že som, kto som,  navonok ako Homo sapiens,  ale ver, že moja vynaliezavosť je podobná tvojej, takmer nulová. Viem – žijem z nej, obdivujem ju, ale aj preklínam, keď stále rastie a jej úroda, bez požehnania – zo zakázaného stromu poznania  je nešťastím za našu vinu. Aj o tom hovorí Biblia a všetci už vieme, že myšlienka príbehu je pravdivá – nie je z toho stromu poznania. Existuje len jedna krajina, kde sa podľa nej riadia. Za cieľ si vytýčila rast šťastia, nie rast materiálneho bohatstva. Tou krajinou je maličký štát, Bhután – navonok, svojím náboženstvom vzdialený Biblii, ale v hĺbke, myšlienkou uzákonenou v ústave, je k nej zo všetkých krajín najbližšie.

Ľudstvo sa zmieta v chaose a utrpení, prebieha sťahovanie národov a ak ho zázrakom prežije, zo všetkých národov vznikne jeden ľudský národ so spoločnou vlasťou, ktorou im je rodná planéta Zem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?