15. Aká to je doba? Striptízová.

Autor: Mária Diamantová | 12.5.2017 o 13:19 | (upravené 24.10.2017 o 14:11) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  910x

     Oheň, voda, vietor strháva slová / ktorými sme sa omotali / a potom riadne vyzvŕtaní  / budeme bez výmyslov  –  pekne nahí.    

 Stála som na mieste

 kde ležali tí, ktorí si museli vykopať vlastný hrob, lebo boli židia. Keď som počúvala tento hrôzostrašný príbeh utrpenia a bezmocnosti, akoby mi všetka krv vytiekla, ledva som sa udržala na nohách a nič som nevedela pochopiť. Ani to, ako vládali vykopať takú hlbokú jamu, z čoho mali tú silu. Z čoho, ak nie z myšlienky, že tá jama nie je všetko, že ide o konečné poznanie, myšlienku, odkaz. Vedeli, že sa má naplniť. Bola z túžby, ktorú nemožno zastreliť, zničiť, ani ohraničiť. Bola ich poslednou. Splynuli s ňou.

Myslím si

že v mojom živote mala túžba vždy veľkú silu a najmenej raz ma zachránila. Vďaka nej som prežila stav smrteľného nebezpečenstva akútnej pankreatitídy – je to lekársky potvrdený fakt o tom, čo sa mi stalo: Zostala som bezvládne ležať, neschopná vstať a zavolať svojej lekárke. Pomyslela som si, že je to možno môj koniec a vtedy sa ozvala túžba, v ktorej som si predstavovala, že hladkám psa. Tá predstava mi dala silu vstať, ísť k telefónu a zavolať lekárku, ktorá mi pomohla a nakoniec odporúčala mať psíka. Poslúchala som ju a bola som viac než len mimo spomínaného problému – bola som šťastná. To je moja skúsenosť, ale čo by o tej svojej povedali tu postrieľaní ľudia, keby mohli – čo si predstavovali v smrteľnej situácii, ktorú vymysleli a spáchali ich vrahovia? Len to, čím sa mohli dostať za hranice telesnej smrti, k spravodlivosti, v obnovu ktorej verili. Bola to ich posledná, najsilnejšia myšlienka života, s ktorou sa stotožnili, splynuli. Pokračuje v našom živote, ale čo z neho zostane? Vieme, čo z nášho života pretrvá? Isté je, že žijeme čoraz rýchlejšie a v takej rýchlosti ho nemôžeme dostatočne vnímať. Akoby sme sa tou rýchlosťou strácali. Kvôli čomu? Kvôli možnostiam. Tých je priveľa a my by sme chceli všetky, nevieme sa žiadnej vzdať.  Zrýchľovaním sa meníme na softvér, umelú inteligenciu, automat. Ovládne Zem? Prestanú platiť jej zákony? Nebude dýchať, len tikať? Nie, len seba môžeme klamať! Pravdu nie – vyzvŕta nás z omylov, zbytočných slov a výmyslov. Zostaneme nahí v kráľovstve poznania, pre ktoré si nás vyvolila. A všetko bude iba z nej /Po veľkom striptíze Homo spaiensa/.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Plakala a plakala. Ten pocit bezradnosti neprajem nikomu, tvrdí Fialková

Po nevydarenej streľbe odjazdila namiesto štyroch trestných okruhov nechtiac len tri.

ŠPORT

Babráci. Fanúšikovia majú právo sa hnevať

Olympijská správa o stave slovenského hokeja.

DOMOV

Na firmu u Maďariča padá podozrenie z nekalej súťaže

Centire mala informácie vždy ako prvá.


Už ste čítali?