16. Nech život v Liptovskom Hrádku nestratí krásu

Autor: Mária Diamantová | 24.5.2017 o 13:23 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  381x

Jeho veľkou prednosťou sú zelené plochy okolo našich domovov, voňavý vzduch v tichu osviežujúcich trávnikov a stromov – najmä v období, aké máme teraz, v máji.

        Žiaľ, pričasto sa toto všetko mení na pravý opak – hluk kosačiek a benzínový zápach. Viem, trávniky treba ošetrovať, aby tráva nenarástla privysoko, ale načo už teraz, keď len začala rásť? Podľa mňa ani kosenie netreba preháňať.

         Ak niekomu vadí trávnik s riadnou, povedzme 10-15cm trávou, určite nevie povedať prečo – na pričasté kosenie so spomínanými dôsledkami na toto naše vzácne životné prostredie neexistuje žiadny dôvod!

Tráva nie je zdraviu škodlivá, patrí do tohto prostredia a kosiť sa má kvôli tomu, aby bola hustá, zdravo zelená a nepoľahla. Rastie, lebo je živá – nie je to chyba. Existuje aj taká, čo nerastie – umelá, s umelými kvetmi a drevinami, v neskutočných záhradkách neskutočných ľudí. Nemajú ju radi. Nebuďme takí! Liptov si to nezaslúži, ani tráva. Kosili ju tu s láskou, uprostred ticha hôr. Kosenie bolo namáhavé, ale zušľachťujúco krásne. Technika ho zmenila na mechanickú činnosť koscov v ochranných maskách. Nemôžu za to, že pri tejto práci sa menia na prívesok stroja a nijaký úžitok, okrem peňazí z nej nemajú. Nemôže za to nikto, ale napriek tomu, či práve preto, je dôležité uvedomiť si čo sa stalo a nezabúdať na život Liptova; zachovať si pamäť a zdravý úsudok. Ten by nám táto doba nemala vziať, naopak – vyzýva nás k nemrhaniu prostriedkami, k úcte voči darom prírody, aj k tráve. Tak, ako to bolo na Liptove.

Myslieť po liptovsky znamená myslieť ekonomicky, ale nie ako stroj, nie bez srdca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?